۱۳۹۸/۱۰/۲۸ ۱۵:۳۱

حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)؛ سند حقانیت شیعه

به گزارش روابط عمومی مؤسسه تقحیقاتی حضرت ولی عصر عج، آیت الله حسینی قزوینی همزمان با ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در جمع عزاداران فاطمی سخنرانی کردند. ایشان در این مراسم گفتند: روایاتی که درباره فضائل حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)  چه در منابع شیعه و چه در منابع اهل سنت وارد شده است به قدری زیاد است که شاید درباره فضائل کمتر معصومی این قدر روایت آمده باشد.

ایشان افزودند:مهم ترین فضیلتی که در منابع شیعه و سنی برای حضرت زهرا آمده است حدیث "فاطمه بضعة منی" است. با اینکه بخاری و مسلم در صحیحین حدیث غدیر را نقل نکرده اند و یا ناقص نقل کرده اند ولی این روایت در صحیحین مطرح شده است.

آیت الله حسینی قزوینی ادامه دادند: این عبارت از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) درباره حضرت زهرا (سلام الله علیها) برای چیست؟! اگر صرف فرزند حضرت پیامبر بودن دلیل صدور این روایت باشد، پیامبر فرزندان دیگر و دختران دیگری داشته است ولی این فضیلت که فاطمه پاره وجود من است فقط در مورد حضرت فاطمه زهرا صادر شده است. حاکم نیشابوری در مستدرک آورده است که "یا فاطمه ان الله یغضب لغضبک و یرضی لرضاک." ما به این نتیجه میرسیم که این فضیلت به دلیل رابطه دختر و پدری نیست.

ایشان با بیان برخی رفتار صحابه و مخالفتشان با پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله گفتند: در زمان حیات نبی اکرم (صلی الله علیه و آله) ملاک تشخیص حق و باطل خود ایشان هستند؛ رسول اکرم هم می دانند پس از ایشان با توجه به اینکه صحابه بارها با ایشان مخالفت کرده اند، بعد از ایشان اختلافات اوج خواهد گرفت و به سخنان و وصایای ایشان ارجی نخواهند گذاشت ولی برای اینکه حجت تمام بشود و ملاکی برای حق و باطل باشد؛ حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را پاره وجود خود معرفی می‌کنند.

آیت الله حسینی قزوینی با بیان نقش حضرت زهرا سلام الله علیها در اختلافات پس از پیامبر صلی الله علیه و آله افزودند: صدیقه طاهره بعد از رحلت نبی مکرم (صلی الله علیه و آله) با تمام قد از امیرالمؤمنین (علیه السلام) دفاع کرده و باهیئت حاکمه هم محاجه کرده است.

ایشان افزودند: یکی از بن بست هایی که بزرگان اهل سنت و وهابیت دارند همین قضیه "فاطمه بضعة منی" است؛ آقای بخاری هم نقل می‌کند که حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) بر ابوبکر غضب کرد و تا زمان وفات با ابوبکر حرف نزد.

آیت الله حسینی قزوینی اضافه کردند: "مرکز ابحاث عقایدیه" کتابی نوشته است به نام "موسوعة من حیاة المستبصرین"، شاید مبالغه نباشد نقطه آغاز تحقیق بخش اعظمی از کسانی که به مذهب تشیع مشرف شده‌اند، حدیث "فاطمه بضعة منی فمن اغضبها فقط اغضبنی" و ماجرای غضب حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) بر ابوبکر بوده است.